1

پیشگفتار

چرا حسین بولت وکیل دادگستری نشده است؟ بتهوون ناشنوا چرا موسیقی­دان بود؟ کریستیانو رونالدو از کجا می­دانست که باید فوتبالیست شود؟ آل پاچینو چرا این‌قدر خوب است؟ حتماً بهشان الهام شده است. من که هستم؟ من باید چه کار بکنم؟ چه‌کاره بشوم بهتر است؟

زمان­هایی می­رسد که به‌احتمال‌زیاد خیلی از ماها این سؤالات را از خود پرسیده­ایم. اما، فقط از خود سؤال پرسیده­ایم و دوباره مشغول روزمرگی خود شده­ایم. در مورد سؤال‌های بالا هیچ معجزه­ای رخ نداده است، هیچ اتفاق فرا طبیعی به وقوع نپیوسته است. آن افراد فقط به دنبال علاقه خود رفته­اند، همین. حال این سؤال پیش می­آید، علاقه من چیست؟ من چطور بفهمم چه کسی هستم و واقعاً و قلباً به چه چیزی علاقه دارم؟ "مدل کسب‌وکار شما" کتابی است که می­تواند در پیدا کردن پاسخ این سؤالات به شما کمک کند.

الکساندر استروالدر، نویسنده کتاب و مبدع متدولوژی "مدل­ کسب‌وکار"، به کمک همکاران خود کتابی را تهیه کرده است که پیش از بررسی سازمان­ها و بنگاه­های اقتصادی و افزایش بهره­وری آن­ها، به کسب‏وکارهای تک نفره و "مدل کسب‌وکار شما" پرداخته است. کتاب تهیه شده مجموعه­ای از بهترین راهکارهای مدیریتی و روانشناسی است که خواننده با مطالعه این کتاب و انجام گام‌به‌گام تمرین­های آن، می­تواند روندی را پایه‌ریزی کند که هم کار موردعلاقه خود را انجام دهد و هم از انجام درست آن کار سود عاید خود کند. در ادامه نقد این اثر به‌صورت خلاصه آورده شده است.

بررسی ادبی

به دلیل ماهیت کتاب و اطلاعات متنوع از علوم مختلف مدیریت، روانشناسی، مشاوره شغلی و اقتصادی، گروه مترجمان این اثر کار سختی را بر عهده داشتند که خوشبختانه به‌راحتی از پس آن برآمده­اند. نثر ساده و روان کتاب برای هر گروه سنی و هر قشری قابل‌فهم است و نیازی به داشتن دانش مدیریتی برای مطالعه کتاب نیست.

نویسنده کتاب با به‌کارگیری اطلاعات کتب تخصصی و شاخص رشته­های روانشناسی شغلی و مدیریتی توانسته است مجموعه­ای از تمرین­های کارآمد را در کتاب تهیه کند و بخش دوم کتاب را به‌عنوان یک ابزار دقیق و کاربردی برای فهم علاقه افراد تهیه کند.

بررسی صوری

با توجه به قطع کتاب و شکل­ها، نمودارها و عکس­های بی­شمار درون صفحات کتاب، برگردان طراحی داخلی و جلد کتاب کار دشواری بود که خانم مریم احسانی به‌خوبی توانست کتاب را بازطراحی کند. البته اشکالات جزئی همانند تصویر صفحه 148 کتاب (می­بایست 180 درجه برعکس چاپ شود) وجود دارد که در مقایسه با حجم کتاب قابل‌اغماض است. البته لازم به ذکر است که چاپ کتاب در قطع خشتی (که از مبدأ به این‌گونه بوده است) مقداری خوانش کتاب را سخت کرده است.

بررسی علمی

کتاب در 4 بخش کلی تهیه شده است. بخش اول به توضیح مختصری در مورد مدل کسب‌وکار پرداخته است و خواننده را با مفاهیم اولیه مدل کسب‌وکار و به‌خصوص تابلو طراحی مدل کسب‌وکار آشنا می­کند. هدف نویسنده این است که خواننده پس از درک مدل کسب‌وکار و شناسایی اهداف و مقصود خود، بتواند تابلوی کسب‌وکار شخصی خود را طراحی کند و آن را در زندگی خود پیاده کند.

بخش دوم کتاب که به‌جرئت می­توان گفت در بین کتب مشاوره شغلی ترجمه‌شده به فارسی (همانند کتاب "چتر نجات شما چه رنگی است" انتشارات فرا) کم‌نظیر است، اصلی­ترین نقطه قوت کتاب به‌حساب می‏آید. تمرین­های آورده شده در این بخش، ترکیبی از تمرین­های برتر بهترین و مشهورترین کتاب­ها و نویسندگان مشاوره شغلی است و به همین دلیل است که ارزش این قسمت از کتاب بسیار تا بسیار زیاد است. در این بخش 12 تمرین آورده شده است که خواننده با انجام مرحله‌به‌مرحله تمرین­ها به شناخت بهتری از خود دست پیدا می­کند و می­تواند در مورد مسیر شغلی خود بهتر و با اعتمادبه‌نفس بیشتری تصمیم­گیری کند. این بخش از کتاب را به دلیل پربار بودن اطلاعات می­توان به‌صورت جداگانه به‌عنوان یک کتاب واحد در نظر گرفت.

بخش سوم و چهارم کتاب نیز به بازآفرینی مدل کسب‌وکار و اجرای اصولی مدل کسب‌وکار می­پردازد و خواننده بر آن می­شود که با دست­یابی به اطلاعات حاصل‌شده از بخش دوم کتاب، مسیر شغلی خود را به بهترین نحو بازطراحی کند. در اینجا ایرادی که از کتاب می­توان گرفت این است که نویسنده اصرار دارد که این کتاب به درد افرادی می­خورد که می­خواهند مسیر شغلی خود را تغییر دهند، اما اطلاعات کتاب به‌گونه‌ای است که تمامی افرادی که به فکر بهبود کسب‌وکار خود هستند نیز بدون تغییر مسیر شغلی خود می­توانند از آن بهره­مند شوند.

یکی از ابزارهایی که نویسنده در این کتاب استفاده کرده است، اشاره به بازخوردهای استفاده‌کنندگان از تابلوی مدل کسب‌وکار و تغییرات انجام‌شده در مسیر شغلی آن­ها است. تقریباً می­توان گفت بدون در نظر گرفتن این مطالب و استنادهای به­جای انجام‌شده به مطالب کتاب توسط افراد واقعی، این کتاب هیچ ارزشی نمی­داشت. با استناد به تصمیمات افراد، خواننده باکیفیت بیشتری مطالب را پیگیری می­کند و می‏تواند راه­کارهای کتاب را بهتر اجرا کند.

  بررسی صوری

با توجه به قطع کتاب و شکل­ها، نمودارها و عکس­های بی­شمار درون صفحات کتاب، برگردان طراحی داخلی و جلد کتاب کار دشواری بود که خانم مریم احسانی به‌خوبی توانست کتاب را بازطراحی کند. البته اشکالات جزئی همانند تصویر صفحه 148 کتاب (می­بایست 180 درجه برعکس چاپ شود) وجود دارد که در مقایسه با حجم کتاب قابل‌اغماض است. البته لازم به ذکر است که چاپ کتاب در قطع خشتی (که از مبدأ به این‌گونه بوده است) مقداری خوانش کتاب را سخت کرده است.

 حرف آخر

 کتاب چاپ‌شده نه‌تنها یک کتاب بسیار مفید در حوزه مدیریت کسب­وکار بلکه یک منبع مفید برای مشاوره شغلی و تحصیلی نیز است که تمامی افرادی که در مورد نحوه زندگی خود و راه خود دچار شک و تردید هستند می­توانند از آن بهره­مند شوند.

با توجه به دغدغه اکثر جوانان ایرانی برای انتخاب شغل مناسب خود و بهبود عملکرد خود در مسیر شغلی، اولویت چاپ و انتشار این کتاب به‌خوبی توسط انتشارات آریانا در نظر  گرفته شده است.

پی‌نوشت: نگارنده پیشنهاد می­کند، گروه تخصصی مدیریت آریانا و سایت هم­آموز می­تواند به‌صورت برگزاری دوره­های تخصصی خودآگاهی و طراحی مدل کسب‌وکار شخصی و مشاوره شغلی و حتی تحصیلی، از مطالب این کتاب استفاده بیشتری کند و افراد نیازمند بیشتری را با مطالب این کتاب آشنا کند.