1

ساعت از نیمروز گذشته بود. اکثر کارکنان سازمان در جلسه‏‌ای حول کابوس‏‌ها و رؤیاهای سازمان گرد هم آمده بودند. حتی از روانشناسان صنعتی هم دعوت شده بود. بیرون از دیواره‏‌های شیشه‏‌ا‌ی اتاقی که در آن جلسه تشکیل شده بود، طوفانی شروع شد و باران شدیدی درگرفت. بعد از چند لحظه طوفان تمام شد و رنگین‏‌کمانی ظاهر شد. همهمه‏‌ای در دل حاضران به پا شد. همان افرادی که با شروع طوفان سریعاً پنجره‏‌ها را بسته بودند، با دیدن رنگین‏‌کمان دوباره به پشت پنجره‏‌ها آمدند. ناگهان یکی از مدیران ارشد فریاد زد یافتم، یافتم! توجه‏‌ها به او جلب شد. او با همان لحن بلند ادامه داد که پدیده‏ای که سازمان در حال تجربه هست را کشف کرده است. سازمان ما روز و شب با همین چند لحظه‏‌ای از آشوب و آرامش که ما تجربه کردیم مواجه می‏‌شود. این‌ها همان کابوس‏‌ها و رؤیاهای سازمان ماست. چند لحظه سکوت کرد، دوباره فریاد زد، ولی چه باید کرد!

بلی، سؤال اینجاست، چه باید کرد؟ مسلماً مدیران در چنین مواقعی دست به دامن اقدامات استراتژیک می‏‌شوند،  بهترین نیروهایشان را بسیج می‏‌کنند و سعی دارند به بهترین نحو با به‌کارگیری فرصت‏ها رؤیاهای سازمان را عملی کنند و با پس زدن تهدیدها از وقوع کابوس‏ها جلوگیری نمایند. ما اتفاقی که معمولاً می‏افتد، این است که یا  سازمان در انجام این فرآیند به‌اندازه کافی چابک نیست، و یا فرایندها به‌اندازه کافی شکل اثربخشی به خود نمی‏‌گیرند. درنتیجه ارزش واقعی‏‌ای که سازمان در پی آن بوده از دست می‏رود و باز روز از نو، روزی از نو ... .

چرا این سناریو در اغلب سازمان‏ها و صنایع در حال تکرار است اکثر فرصت‏های سازمان به دلیل نبود چابکی و نوآوری از دست می‏رود؟! آیا فرصت‏ها و تهدیدهایی که در اثر تغییر فضای کسب‌وکار و ظهور کسب‌‏‏وکارهای مبتنی بر وب و شبکه‏‌های اجتماعی ایجاد شده است به‌اندازه کافی نیستند تا هرچه سریع‏تر فکری اساسی به حالشان شوند؟!

جان کاتر در کتاب شتاب‏دهی که بر اساس مقاله برنده جایزه سال ۲۰۱۲ شرکت مکنزی برای کاربردی‏‌ترین و درخشان‏‌ترین تفکر در قلمرو کسب‏‌و‏کار و مدیریت، نوشته شده است، دراین‌باره صحبت می‏کند و چارچوب قدرتمندی را برای برنده شدن در جهان پر از تغییرات همیشگی امروزی معرفی می‏کند.

دکتر جان پی کاتر از اساتید دانشگاه هاروارد و ازجمله رهبران فکری شناخته شده و اثرگذار حوزه مدیریت، کسب‌وکار و تغییر در دنیا است که کتاب‏هایش ازجمله کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز به شمار می‏‌رود. کتاب شتابدهی را جناب آقای میثم کاشی‏‌پور ترجمه و انتشارات آریانا قلم، پاییز سال جاری با قیمت ۲۳ هزارتومان، به چاپ رسانده است. انتخاب‏ چنین کتاب‏هایی برای ترجمه از سوی انتشارات آریانا قلم، هوشمندی و توجه این مجموعه به نیازهای جامعه مدیریتی را نشان می‏دهد.کتاب شتاب‏دهی در ۱۰ فصل تنظیم شدهاست.

طرح جلد کتاب با توجه به محتوی آن بسیار هوشمندانه انتخاب شده است؛ طرحی شبیه صفحه‌کلید آسانسور با ترکیب رنگ نقره‌ای و قرمز که به‌خوبی حس اضطرار و لزوم سرعت بخشیدن را به خواننده القا می‏کند. تعداد طبقاتی که این آسانسور نشان می‏دهد به تعداد فصل‏های کتاب است و شما با خواندن هر فصل یک طبقه بالاتر می‏روید. فونت استفاده‌شده در طرح جلد یک فونت پیکسلی است که به نظر در پی آن است تغییرات ایجادشده به‌واسطه حضور در دنیای دیجیتالی را یادآوری کند.

در پیش گفتار نویسنده از داستان نوشتن کتاب شتاب‏دهی با خوانندگان صحبت کرده و تا حدودی از ایده اصلی کتاب رونمایی می‏کند . آقای کاتر در پایان پیشگفتار کتاب را برای رهبرانی که هم می‏خواهند و هم می‏توانند حقایق عریان و بی‏پرده کسب‏وکار کنونی را ببینند، تغییر جسورانه را به‌عنوان یک باید بپذیرند و رهسپار این سفر شوند، می‏داند. داستان اصلی از اواسط فصل ابتدایی کتاب جایی که نویسنده به معرفی و مقایسه ساختار شبکه‏ای و سلسله‏ای مراتبی می‏پردازد و به‌صراحت بیان می‏کند که دوران استفاده صرف از ساختار سلسله مراتبی به سر آمده است، شروع می‏شود. در پایان فصل اول ذهن شما پر از سوا لاتی در مورد ساختار جدیدی است که نویسنده به‌صورت نسبتاً مختصر از آن صحبت کرده است؛ ساختار دووجهی!

فصل دوم کتاب همان‏طور که از عنوانش پیداست، قرار است راه به دست آوردن فرصت‏ها را با کمک ساختار دووجهی به خوانندگان نشان دهد. در این فصل اطلاعات شما از سیستم دووجهی بیشتر شده و ضرورت استفاده از آن را بیشتر احساس می‏کنید. این فصل که از فصل‏های بسیار مهم کتاب است، قواعد سیستم دووجهی و در پایان شتاب‏گرهای هشت‏گانه‏ای را معرفی می‏کند که قرار است در فصل پنجم کتاب بیشتر به آنها پرداخته شود. فصل سوم کتاب با روایت یک حکایت شروع شده و تا پایان فصل بحث حول آن می‏چرخد، حکایت مطرح‏شده درواقع قرار است مهر تأییدی باشد بر عدم اثربخشی دستگاه‌های سلسله مراتبی. شاید بهتر آن بود مثال این بخش از نمونه‌های داخلی بود تا خواننده ارتباط بیشتری برقرار کند. درهرصورت اتفاقی که خواهد افتاد این است؛ که خواننده در خلال این فصل بیشتر فکر کرده و درواقع احتمالاً هم ذات پنداری خاصی را تجربه خواهد کرد.

واقعیت این است که در دهه‏های اخیر، پیشرفت‏های فناوری و یکپارچه‏سازی جهانی، طوفانی به راه‏ انداخته‏اند که هرلحظه برشدت آن افزوده می‏شود، به‌راستی سازمان‏های ما برنامه خاصی برای جان سالم به دربردن از این طوفان دارند؟! آیا کارگروه‏های موقت می‏توانند راه‌حل‌های مناسبی برای موفقیت سازمان در برهه‏های زمانی مختلف بیابند؟! نویسنده در فصل چهارم کتاب به این مسئله می‏پردازد و از کج‏فهمی‏هایی می‏گوید که ممکن است جان سازمان را در این طوفان به خطر اندازد.

در طبقه پنجم این کتاب آسانسور جایی می‏ایستد که شما با مورد کاوی سازمان دیویدسون به‌صورت ملموس، استفاده از قواعد پنج‏گانه و شتابگرهای هشت‏گانه را در عمل مشاهده کنید. این فصل یکی از فصل‏های هیجان‏انگیز و مفید کتاب است که به‌خوبی خواننده را همراه کرده و باعث تأمل بیشتر او در احوالات سازمان‏ها می‏شود. شاید پیشنهاد بدی نباشد که خواننده این کتاب اگر سازمان دیگری را مدنظر دارد، گام‌به‌گام در ذهنش گریزی به سازمان خود و مسئله‌اش بزند و سناریوهای احتمالی را بچیند.

طبقه بعدی کتاب کلیدی را برای قفل‏های شتاب‏دهی معرفی می‏کند و آن چیزی نیست جز: ایجاد و الگوسازی مداوم حس اضطرار در میان انبوهی از مدیران و کارمندان. به مدیران سازمان‏ها توصیه می‏کنم این فصل را  با دقت بخوانند و به جزییاتی که نویسنده به آن‏ها اشاره کرده توجه کنند. جان کاتر معتقد است نیروهای سازمان فوق‏العاده‏ترین عناصری هستند که می‏توانند فرایند شتاب‏دهی سازمان را سروسامان دهند و در این فصل بیان می‏کند که چگونه سازمان‏های بزرگ و موفق با تمرکز بر انرژی و توان نیروها از پس تغییرات عمده برآمده‏اند.

فصل هشتم کتاب که فصل حساب‏شده‏ای به نظر می‏رسد، پرسش‏های رایجی را مطرح می‏کند که اغلب افراد پس از مطرح شدن ایده‏های این کتاب از مدعیان تغییر و مدافع سیستم دووجهی می‏پرسند. این فصل را با دو دید می‏توانید مطالعه کنید؛ اول اینکه آماده پاسخ‏گویی به سؤالات سایر ذینفعان بوده و دوم اینکه سؤالات و پرسش‏های مطرح‌شده به اشراف کامل شما به موضوع کمک می‏کند. البته بازهم به علت نوشته شدن کتاب در فضای کسب‌وکاری خارج از فضای کسب‌وکار کشور، سؤالات و پاسخ‏های ارائه‌شده ممکن است تا حدودی خواننده را راضی نکند. فصل نهم کتاب، فصل کوتاهی است که عمده مطالبش در سایر فصل‏ها تکرار شده است و بهتر بود با سایر فصول ادغام گردد. فصل آخر کتاب پیوست است و به جمع‏بندی مباحث مطرح‌شده کمک می‏کند.

کتاب را انتشارات آریانا قلم با متن روانی ترجمه کرده است، ضمن اینکه مترجم با دادن پانویس‏های به‌جا و مناسب  برای کلمات و اصطلاحاتی که گاها معادل دقیق برای آن‏ها در زبان فارسی وجود ندارد، مفهوم دقیق را به او رسانده است. مسئله‏ای که شاید هنگام خواندن کتاب برای مخاطبان پیش بیاید، روبه‌رو شدن با فضای نسبتاً جدی کتاب و اصلاحات مدیریتی نسبتاً زیاد است. بنابراین به خوانندگان پیشنهاد می‏کنیم کتاب را با ذهن آماده و متمرکزتری بخوانند. مسئله دومی که شاید به چشم آن‏ها بیاید، تکرار مفاهیم اصلی کتاب در فصل‏های مختلف است که تا حدودی صدای خواننده را درمی‌آورد؛ البته به نظر می‏رسد آقای کاتر با قصد قبلی و برای جا انداختن ایده جدیدش بر آن اصرار داشته است. کتاب شتاب‏دهی با اینکه دارای مثال‌های نسبتاً خوبی است که نویسنده به کمک آن‏ها، موضوع موردنظر خود را بیان کرده است و مفاهیم بسیار خوبی بیان می‌شوند اما مثال‌های استفاده‌شده بیشتر در فضای خارج از کشور رخ داده و بین‌المللی هستند. ممکن است در نگاه اول، این‌طور تصور شود که مخاطب کتاب فقط شرکت‏های بزرگ چندملیتی با صدها هزار نیروی انسانی هستند اما دقت در ایده‏های کتاب، اثر و منفعت آن را برای کسب‏و‏کارهای  متوسط و حتی کوچک را نیز نمایان می‏کند. کلام آخر آنکه؛ ممکن است مخاطبان فارسی‌زبان، محتوای کتاب را جلوتر از فضای کسب‌وکار ایران بدانند، شاید این‌طور باشد؛ اما سرعت تغییرات و اثر آنها که سنگ بنا و پیش‌فرض تمام استدلال‏های کتاب است، کاملاً با شرایط کنونی کشور مطابقت دارد.