021-88342910

مدیران و چالش های تصمیم گیری- چاپ دوم

ماکس اچ بیزرمن

علی سرزعیم

چاپ دوم،اسفند 1391

وضعیت محصول: ناموجود

مدیران در هر سازمانی به صورت مداوم در معرض تصمیمات متفاوتی درباره ذی‏نفعان، بازار، نیروی انسانی، سازمان و ... هستند و در بسیاری از مواقع بر مبنای شهود خود قضاوت می‌كنند. این در حالی است كه عوامل متعددی سبب سوگیری و برداشت ناصحیح در قضاوت آنها می‌شود. این كتاب راهنمای كاربردی و جامعی برای مدیران است و آنها را برای شناخت بهتر این سوگیری‌ها و غلبه بر آنها یاری می‌دهد تا كیفیت تصمیمات مدیریتی خود را افزایش دهند.
مدیران در هر سازمانی به صورت مداوم در معرض تصمیمات متفاوتی درباره ذینفعان، بازار، نیروی انسانی، سازمان و ... هستند و در بسیاری از مواقع بر مبنای شهود خود قضاوت میكنند. این در حالی است كه عوامل متعددی سبب سوگیری و برداشت ناصحیح در قضاوت آنها میشود. این كتاب راهنمای كاربردی و جامعی برای مدیران است كه آنها را برای شناخت بهتر این سوگیری ها و غلبه بر آنها یاری میدهد تا كیفیت تصمیمات مدیریتی خود را افزایش دهند. در کتاب پیش روی شما، قضاوت افراد در شرایط کاری مختلف مورد بررسی قرار گرفته و استراتژی های کاربردی برای ایجاد تغییر در فرآیند تصمیم گیری و بهبود این فرآیندها عرضه خواهد شد با این هدف که این استراتژیها بخش دائمی رفتار شما گردد. در خلال کتاب، شما با مثالهای متعددی از تمرینهای تصمیم گیری و نمونه های واقعی روبرو خواهید شد که از خلال سال ها تدریس این موضوع توسط نویسنده جمع آوری گردیده است. این مثال های عملی و عینی به شما کمک میکند تا کیفیت قضاوت های مدیریتی خود را ارتقا دهید. این کتاب در دانشگاه های ممتاز آمریکا، مدارس بازرگانی و موسسه های سیاست گذاری و همچنین کلاس های روانشناسی و اقتصاد به طور وسیع مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین کسانی که در عرصه روانشناسی تصمیم گیری، مالی رفتاری و اقتصاد رفتاری فعالیت می کنند، استقبال شایان توجهی از آن کردهاند.

4 آیتم

تا در هر صفحه
مديران و چالش هاي تصميم‌گيري نظر دهنده # #دكتر فريدون آذرهوش
دوست و همكار گرامي آقاي علي سرزعيم كه برگردان فارسي كتاب حاضر را وجهه همت خود قرار داده‌اند از من خواسته‌اند كه درباره كار ايشان نظري ابراز كنم. آقاي سرزعيم در ميان علاقه‌مندان به مباحث اقتصاد و مديريت از شهرت كافي برخوردارند و نيازي به معرفي ندارند. مقالات ‌ايشان در روزنامه‌هاي اقتصادي كشور، كه تعدادي از آن‌ها به تحليل فرايند تصميم‌هاي كلان اقتصادي اختصاص دارد، توجه خوانندگان و علاقه‌مندان زيادي را به خود جلب كرده است. با اين وجود از لحاظ علاقه شخصي به موضوع كتاب و همنوايي با ايشان در معرفي بيشتر آن به دانش‌پژوهان جوان كشور دعوت ايشان را پذيرفتم.
درباره زحمتي كه آقاي سرزعيم متقبل شده‌اند سه نكته مهم قابل ذكر است. دو نكته نخست مربوط است به دقت نظر مترجم در انتخاب موضوع و مولف كتاب. نكته سوم اشاره به چالش‌هاي ويژه مترجم در برگردان كتاب به زبان فارسي دارد.
موضوع كتاب روانشناسي تصميم‌گيري است. بنيانگذار اين قلمرو پژوهشي در اقتصاد و مديريت، دانشمند فقيد و نخستين برنده جايزه نوبل در اقتصاد، هربرت سايمون است. سايمون نتايج پژوهش‌هاي خود درباره رفتار واقعي مديران در فرايند تصميم‌گيري‌هاي سازماني را نخستين بار در سال 1945 در كتابي با عنوان "رفتار اداري" انتشار داد. كتاب مذكور از بدو انتشار در شمار منابع علمي مهم دانش مديريت درآمد. نظريه سايمون در زمينه روانشناسي تصميم‌گيري كه تحت عنوان "منطق‌گرايي محدود" و "انتخاب رضايت‌بخش" (در برابر مدل بهينه‌سازي) بيان شده است تاكنون اهميت خود را حفظ كرده است . پس از سايمون تعداد ديگري از دانشمندان مديريت، روانشناسي و اقتصاد، پژوهش در اين زمينه را ادامه دادند. در پرتو اين پژوهش‌ها بسياري از زواياي تاريك و ابعاد مبهم فرايند تصميم‌گيري روشن شده است.
يكي از مباحث جالب و تازه روانشناسي تصميم‌گيري كه از پيگيري و توسعه مطالعات سايمون نشات گرفته است، موضوعي است كه با عنوان "قضاوت‌هاي هيوريستيك" معرفي شده است. پيشگام پژوهش در اين زمينه را مي‌توان دانيل كانمان، استاد دانشگاه پرينستون و آموس تورسكي استاد فقيد دانشگاه استنفورد دانست. اين دو پژوهشگر در مطالعات خود نشان دادند كه در عمل و در محيط واقعي كار، مديران از راه محدود كردن دامنه جستجو و معيارهاي انتخاب و تكيه بر محاسبات ساده (سرانگشتي) به ساده‌سازي فرايند تصميم‌گيري مي‌پردازند. در اين ميان آنان دريافتند كه قضاوت‌هاي هيوريستيك معمولاً با خطاهاي سيستماتيكي همراه است كه مي‌تواند آثار نامطلوب سازماني داشته باشد. اهميت اين يافته‌ها زماني معلوم مي‌شود كه در نظر آوريم قضاوت‌هاي هيوريستيك بيشتر از سوي سياستمداران و مديران سطوح بالاي سازمان‌ها كه تصميم‌هاي آنان شعاع عمل گسترده‌اي دارد صورت مي‌گيرد. كوشش اين پژوهشگران اين بوده است كه با گسترش دامنه آگاهي از خطاهاي هيوريستيك، راه‌هاي پيشگيري از آن‌ها را به تصميم‌گيران نشان دهند. دانيل كانمان نيز همچون هربرت سايمون بخاطر گشودن قلمرويي جديد در مبحث تصميم‌گيري در سال 2002 به دريافت جايزه نوبل نايل شد. متاسفانه قبل از اين تاريخ همكار پژوهشگر وي آموس تورسكي در سن 59 سالگي جهان را بدرود گفته بود.
ماكس بيزرمن، استاد سابق دانشگاه معتبر نورث وسترن و استاد كنوني دانشگاه هاروارد، نيز از جمله انديشمنداني است كه در طول بيست و پنج سال گذشته، همچون كانمان و تورسكي، به گسترش دامنه پژوهش در زمينه قضاوت‌هاي هيوريستيك، كشف خطاهاي سيستماتيك اين نوع قضاوت‌ها و نشان دادن آثارسازماني آن پرداخته است. يافته‌هاي پژوهشي بيزرمن و همكاران وي، به درك بهتر فرايندها و خطاهاي هيوريستيك در زمينه‌هاي مذاكره ، اخلاق كسب و كار و آگاهي مديران كمك شاياني كرده است. در كتاب حاضر ، بيزرمن ضمن معرفي دستاوردهاي پژوهشي پيشينيان، به تشريح تجارب علمي‌و يافته‌هاي جديد خود مي‌پردازد. اين كتاب از سال 1981 تاكنون هفت بار تجديد چاپ شده و هربار مطالب جديدي به آن افزوده شده است.
مباحث مرتبط با روانشناسي تصميم‌گيري كه در آن محدوديت‌هاي شناختي و اطلاعاتي تصميم‌گيران مورد تحقيق قرار مي‌گيرد، در برنامه‌هاي درسي رشته مديريت در كشور ما كمتر به چشم مي‌خورد. ادبيات تصميم‌گيري رشته مديريت در ايران بيشتر به معرفي مدل‌هاي تجويزي مبتني بر فرضيه "انتخاب بهينه" مي‌پردازد، كه از پشتوانه پژوهشي كافي برخوردار نيست. از اين رو كوشش آقاي سرزعيم در معرفي مبحثي چون قضاوت‌هاي هيوريستيك كاري به واقع قابل تحسين و درخور تشكر است. اين كوشش و توجه يقيناً از اين باور نشات گرفته است كه بدون شناخت علمي‌"هست‌ها" نمي‌توان به تجويز "بايدها" پرداخت.
ماكس بيزرمن پژوهشگري است با قدرت بياني شايان تحسين. او مي‌تواند مفاهيم پيچيده علمي را به زبان نسبتاً ساده ارايه كند و با توسل به اين شيوه و استفاده از قضايا و مثال‌هاي جالب، خواننده را به موضوع علاقه‌مند كرده به دنبال خود بكشاند. معهذا كتاب بيزرمن، ‌مانند گزارش‌هاي پژوهشي ديگر، متني است كه درك كامل آن براي دانشجويان در بسياري موارد نيازمند كمك استاد است. بيزرمن نيز مانند پيشينيان خود براي معرفي مفاهيم جديد و بي‌سابقه، ناگزير واژه‌هاي جديدي را ابداع و يا اقتباس كرده است. درك چنين واژه‌هايي به تنهايي و بدون مراجعه به متن و فهم مطلب، مقدور نيست. به كلام ديگر در بسياري از موارد با مراجعه به واژه‌هاي به كار گرفته شده از سوي مولف نمي‌توان به درك مفهوم موردنظر وي رسيد. بر عكس از راه درك و هضم مفهوم بايد چرايي انتخاب واژه را دريافت. اين مشكل جزئي از دشواري‌هاي درك گزارش‌هاي پژوهشي است كه خوشبختانه دانش‌پژوهان با آن آشنايي كافي دارند.
آقاي سرزعيم نيز مانند مولف كتاب از مهارت‌هاي ارتباطي چشم‌گيري برخوردارند. ايشان نيز در تحليل مفاهيم پيچيده علمي براي خوانندگان روزنامه‌هاي اقتصادي، با مهارت از سبك ساده‌نويسي استفاده مي‌كنند. در برگردان كتاب بيزرمن همين شيوه را دنبال كرده‌اند. سعي ايشان اين بوده است كه با جملات ساده و با يافتن معادل‌هاي مناسب و نسبتاً آشنا براي واژه‌هاي تخصصي كتاب، راه درك بهتر مطالب اين كتاب مهم را براي خوانندگان هموار كنند. معهذا به علت تازگي و تنوع مفاهيم و محدوديت‌هاي زبان فارسي، در برخي موارد ناچار به استفاده از واژه‌ها و عباراتي شده‌اند كه براي خواننده آشنا نيست. براي فهم چرايي گزينش واژه‌هاي معادل از سوي مترجم نيز در برخي موارد لازم است خواننده نخست با مراجعه به متن، دركي عميق از مطلب پيدا كند. با اين وصف مي‌توان گفت خواننده ايراني در پاره‌اي موارد براي هضم مطالب كتاب دشواري مضاعفي دارد. با عنايت به اين دشواري‌هاي احتمالي، آقاي سرزعيم نخستين متن ترجمه ميان گروهي از دانش آموختگان رشته مديريت توزيع كردند تا با دريافت بازخور از آنان، روان بودن ترجمه را قبل از انتشار، مورد آزمون و در پاره‌اي موارد مورد تجديد نظر دهند. در پايان كتاب نيز براي سهولت مراجعه به متن اصلي، فرهنگ جامعي از معادل‌هاي منتخب خود براي واژگان تخصصي كتاب را ارايه كرده‌اند. با اين تدابير يقيناً درك كتاب براي دانش‌پژوهان جوان آسان‌تر شده است.
اميد است كه حركت پيشگام آقاي سرزعيم در معرفي قلمروهاي پژوهشي مهم اما نسبتاً ناشناخته دانش مديريت به دانشجويان الهام‌بخش ديگر مترجمين و نويسنگان علمي كشور باشد.
(ارسال شده در 1395/2/9)
نظر دهنده
عالی بود (ارسال شده در 1395/2/9)
نظر دهنده یاسی
زیاد جالب نبود. (ارسال شده در 1395/2/9)
نظر دهنده hamidreza
این کتاب نه تنها برای مدیران بلکه برای همه کسانی که با تصمیم گیری سر و کار دارند حتی در زندگی شخصی بسیار مفید است. (ارسال شده در 1395/2/9)

4 آیتم

تا در هر صفحه

نظر خود را بنویسید

شابک 978-600-6227-43-6
تاریخ انتشار چاپ دوم،اسفند 1391
تعداد صفحات 320
نویسنده ماکس اچ بیزرمن
مترجم علی سرزعیم
رنگی بودن خیر
قطع کتاب وزیری