مجموعه ایزو 55000؛ مدیریت دارایی ها

سازمان بین المللی استاندارد (ISO)

دکتر علی زواشکیانی، محسن ربیعی

بهار 95

وضعیت محصول: ناموجود

سال 2014 برای فعالان و متخصصان شاخه مدیریت دارایی ها ی فیزیکی، سالی فراموش نشدنی خواهد بود. در این سال اولین استاندارد جامع و خاص جهانی در زمینه مدیریت دارایی های فیزیکی که تمام کارخانه ها و بنگاه های سرمایه بر باید از آن تبعیت کنند به تصویب رسید. این استانداردِ شباهت زیادی به PAS 55با عنوان مدیریت دارایی ها توسط انتشارات آریاناقلم به چاپ رسیده است دارد. البته به‌دلیل اینکه متنِ پیش رو، استانداردی بین‌المللی است، جزئیات مطرح‌شده در PAS55 را ندارد و به نوعی در سطحی بالاتر نوشته شده است. ازطرفی، برخلاف PAS 55، شرکت‌های مشاوره و گواهینامه‌دهنده نمی‌توانند هم گواهینامۀ ایزو55000 صادر کنند و هم درزمینۀ پیاده‌سازی آن مشاوره دهند؛

سال 2014 برای فعالان و متخصصان شاخه مدیریت دارایی ها ی فیزیکی، سالس فراموش نشدنی خواهد بود. در این سال اولین استاندارد جامع و خاص جهانی در زمینه مدیریت دارایی های فیزیکی که تمام کارخانه ها و بنگاه های سرمایه بر باید از آن تبعیت کنند به تصویب رسید.

همان‌طور که ملاحظه خواهید کرد، استانداردِ حاضر شباهت زیادی به PAS 55(با عنوان مدیریت دارایی ها توسط انتشارات آریاناقلم به چاپ رسیده است) دارد. البته به‌دلیل اینکه متنِ پیش رو، استانداردی بین‌المللی است، جزئیات مطرح‌شده در PAS55 را ندارد و به نوعی در سطحی بالاتر نوشته شده است. ازطرفی، برخلاف PAS 55، شرکت‌های مشاوره و گواهینامه‌دهنده نمی‌توانند هم گواهینامۀ ایزو55000 صادر کنند و هم درزمینۀ پیاده‌سازی آن مشاوره دهند؛ این کار به علت سوءاستفاده‌های احتمالی توسط قانون و سازمان استاندارد منع شده است. نکتۀ مثبت دیگر دربارۀ استاندارد حاضر این است که سازمان‌هایی که قبلاً می‌توانستند گواهینامۀ ایزو صادر نمایند، اگر بخواهند بدون تسلط بر حوزۀ مدیریت دارایی‌های فیزیکی در موضوع ایزو 55000 ورود کنند، با منع قانونی روبرو خواهند شد.

نظر خود را بنویسید

نام اصلی کتاب خیر
شابک 9786006227986
تاریخ انتشار بهار 95
تعداد صفحات 126
نویسنده سازمان بین المللی استاندارد (ISO)
مترجم دکتر علی زواشکیانی، محسن ربیعی
رنگی بودن خیر
قطع کتاب وزیری