ذهن استراتژیست

مجتبی لشکربلوکی و سید حسین جلالی

چاپ دوم: بهار 98

‎۴۳٬۵۰۰ تومان

نوعی مهارت ذهنی است که به شخص اجازه می دهد از بین هزاران متغیر، هوشمندانه متغیرهای استراتژیک را شناسایی کند و از بین ده ها گزینه، گزینه هایی را انتخاب کند که تأثیر اساسی در نتایج کلیدی عملکرد دارند. تفکر استراتژیک بیش از آنکه ذاتی باشد آموختنی است و افراد فاقد این نبوغ می توانند با به کارگیری مجموعه ای از روش ها و رویکردها مهارت تفکر استراتژیکشان را پرورش دهند،تفکر استراتژیک اصولی دارد که در ابتدا باید آنها را آموخت و فهمید و سپس، هر یک از این اصول را در عرصه عمل و در زندگی حرفه ای و شخصی به کار بست.

تعداد:

تفکر استراتژیک مفهومی پیچیده و چندوجهی است؛ با این‌حال نویسندگان کتاب ذهن استراتژیست تعریفی ساده و کاربردی را از این مفهوم مطرح می‌کنند و با تشریح ده اصل تفکر استراتژیک، نگاه منسجم و یکپارچه‌ای را درباره این مفهوم و به‌کارگیری آن در سطح ملی، سازمانی و شخصی ارائه می‌کنند. از دید نویسندگان این کتاب، تفکر استراتژیک مهارتی ذهنی‌ست که با افزایش توان تحلیل و تصمیم‌گیری استراتژیک تأثیر اساسی بر نتایج کلیدی عملکرد می‌گذارد و ویژگی‌هایی از جمله جست‌وجوگری، تمرکز، نگاه خلاقانه، رویکرد سیستمی و دیدگاه انتقادی از جمله شاخصه‌های آن به شمار می‌آیند. آنچه این مفهوم را پراهمیت‌تر می‌کند، آن است که تفکر استراتژیک فقط به سازمان‌ها و بنگاه‌های تجاری محدود نمی‌شود. انسان‌ها در هر سطحی، حتی در زمینه زندگی شخصی‌شان نیازمند اتخاذ تصمیم‌ها و انتخاب‌های استراتژیک هستند و موفقیت هر نوع سیستم انسانی و اجتماعی در هر سطحی وابسته به ظرفیت تفکر استراتژیک در اعضای آن سیستم است. کتاب ذهن استراتژیست چند ویژگی شاخص دارد:

- ارائه فکرافزار برای هر اصل تفکر استراتژیک: کتاب ذهن استراتژیست فکرافزارهای متعددی را برای پرورش مهارت تفکر استراتژیک و تمرین آن ارائه کرده است. این فکرافزارها به زبانی ساده و روان، شیوه پیاده‌سازی اصول تفکر استراتژیک را شرح می‌دهند و به مخاطبان کتاب امکان می‌دهند تا آنچه را می‌خوانند، در زندگی حرفه‌ای و شخصی‌شان به‌کار بگیرند. به همین دلیل، کتاب ذهن استراتژیست کتابی کاملاً کاربردی است و گروه‌های مختلف مخاطبان می‌توانند به تناسب نیازها و خواسته‌های‌شان از این کتاب استفاده کنند.

- ارائه موردکاوی‌ها و کیس‌های متعدد سازمانی: یکی از ویژگی‌های کتاب ذهن استراتژیست ارائه موردکاوی‌ها و کیس‌های پرشمار و متنوع در سراسر متن کتاب است. برای دستیابی به تصویر جامع و متنوعی از تفکر استراتژیک، کیس‌های تفصیلی آغازین هرفصل از صنایع گوناگون انتخاب شده است و خدمات مالی (۱ کیس)، خودروسازی (۲ کیس)، نفت و انرژی (۱ کیس)، داروسازی (۱ کیس)، کالاهای مصرفی (۱ کیس)، خرده‌فروشی (۱ کیس)، فناوری اطلاعات (۲ کیس) و شرکت‌های چندرشته‌ای (۱ کیس) را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین، قریب به ۳۰ کیس کوتاه و متنوع دیگر نیز در سراسر متن کتاب وجود دارد که به‌کارگیری اصول تفکر استراتژیک و چالش‌های آن را دربردارند.

- تشریح مفهوم تفکر استراتژیک در سطح ملی: هر فصل از کتاب ذهن استراتژیست همراه با یک کیس ویژه در سطح ملی است که سیاست‌گذاری‌های دولتی و ملی را از منظر اصول تفکر استراتژیک به تصویر می‌کشد. برای آنکه در کتاب ذهن استراتژیست تصویر متنوع‌تری از تفکر استراتژیک در سطح ملی فراهم گردد، کیس‌ها از کشورهایی با زمینه‌ها و خاستگاه‌های متفاوت برگزیده شده‌اند و اصول و منطق تفکر استراتژیک در ده کیس مستقل از اروپا (ایتالیا، فنلاند)، شرق آسیا (کره‌جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ)، جنوب آسیا (هند)، امریکای مرکزی (مکزیک)، امریکای جنوبی (شیلی)، خاورمیانه (ترکیه) و افریقا (افریقای‌جنوبی) تبیین شده است.

- نگاه مسئله‌محور در محتوای کتاب: کتاب ذهن استراتژیست به گونه‌ای سازماندهی شده است که در هر فصل به مجموعه‌ای از پرسش‌های ذهنی و مسائل احتمالی مخاطب پاسخ دهد و با ارائه پرسش‌های هدف‌مند در انتهای هر فصل، مخاطب را به اندیشیدن و یافتن فرصت‌هایی برای به‌کارگیری آموخته‌های کتاب وادارد.

 

برای دیدن فیلم نشست معرفی کتاب اینجا کلیک کنید.

 

دوره های مرتبط با کتاب در سایت هم آموز:

        - مذاکره استراتژیک

        - نشست سختی کارهای سخت

        - نشست تفکر طراحی

        - استراتژی و ساختار هلدینگ ها

       - تفکر استراتژیک

        - نوآوری استراتژیک در سازمان

        - ایجاد سازمان های خلاق

        - مدیریت استراتژیک

        - رشد و توسعه کسب و کار

        - این روزها همه دکتر هستند

        - تحول در سازمان های بزرگ ایران

        - ارتقاء تصمیم گیری تیمی

        - رویکرد تجربی ‌به استراتژی

نظر خود را بنویسید

نام اصلی کتاب Strategist-Mind
شابک 978-600-7677-50-6
تاریخ انتشار چاپ دوم: بهار 98
تعداد صفحات 288
نویسنده مجتبی لشکربلوکی و سید حسین جلالی
مترجم خیر
رنگی بودن بله
قطع کتاب رقعی